Urząd Miasta Chełmża
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Chełmża Urząd Miasta
-
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
- Ułatwienia dostępu
-
Wyszukiwarka
Menu
Menu
Mieszkaniec
Nawigacja
Treść
Dobre emocje przez aktywność i działanie
W połowie czerwca, wreszcie, po miesiącach niepewności związanych z lockdownami, covidowymi obostrzeniami, ruszył projekt realizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chełmży pt. „Uwolnij emocje, pokaż siebie”. Akcja skierowana jest do kobiet chorych na nowotwory i ich otoczenia. Dla pań, które już wyzdrowiały parę lat temu, ale ciągle muszą być czujne i myśleć o swoim zdrowiu, po takie, które dopiero co podniosły się po strasznej diagnozie i ciężkim leczeniu. Chodzi o to, by je wesprzeć, zachęcić do wyjścia z domu, do kontaktu z innymi, a także zachęcić do różnych form aktywności, z jakimi do tej pory nie miały kontaktu. Ma to w efekcie doprowadzić do wzmocnienia u uczestniczek poczucia własnej wartości, pewności siebie i zlikwidować różne bariery psychiczne powstałe w związku z chorobą. Bo pełne otwarcie na różne sfery życia ma działanie silnie terapeutyczne.
Projekt zakłada przeprowadzenie serii warsztatów, wykładów, spacerów, wycieczek. Panie mają także możliwość spotkań z lekarzem i pełną ofertę konsultacji psychologicznych.
- Do tej pory, czyli do końca czerwca, zrealizowano część zajęć, reszta zostanie przeprowadzona we wrześniu i październiku, tak zdecydowaliśmy z uczestniczkami – mówi Marcin Seroczyński, koordynator projektu. – W czerwcu zorganizowaliśmy warsztaty filmowe, których głównym założeniem jest przybliżenie uczestniczkom dziejów Chełmży. Był film o historii i wyposażeniu katedry pw. Św. Trójcy, były rozmowy poszerzające wiedzę o ważnych wydarzenia w historii miasta i wybitnych postaciach z nią związanych, panie obejrzały prezentację - kalendarium na 770-lecie Chełmży. Pokaźną dawkę cennych informacji z historii sztuki dały dwa wykłady wygłoszone przez profesora Piotra Bireckiego: „Katedra to nie tylko dzieło średniowiecza, ale także europejskiego baroku” oraz „ Sztuka. Podziwiać czy niszczyć”.
Praktycznym dopełnieniem zdobytej na zajęciach wiedzy z było zwiedzenie chełmżyńskiej konkatedry i wieży ciśnień z osobą oprowadzającą.
Przeprowadzono też część warsztatów fotograficznych. Panie mogły skonfrontować swoje umiejętności robienia zdjęć ze specjalistą. Poznały też historię i rodzaje fotografii.
A możliwość fotografowania siebie nawzajem dało im pole do otwarcia się na sztukę poprzez próbę innego spojrzenie na czynności wokół robienie zdjęć: szukanie obiektu, tła, pozowanie, kadrowanie. Jest to też dla nich zachęta do pracy twórczej i pokazanie przez nią siebie.
Zainteresowaniem cieszyły się warsztaty „Podróże, media i kosmetyka” oraz spotkania z psychologiem. A jesienią ciekawie zapowiadają się warsztaty plastyczne pt. „Sztuka na zdrowie”, które pozwolą paniom wyżyć się artystycznie, a potem zobaczyć swoje prace na wystawie. Kontynuowane będą konsultacje psychologiczne, specjalny wykład wygłosi też lekarz, o co bardzo zabiegały uczestniczki. Odbędą się zajęcia o podróżach, dokończone zostaną warsztaty fotograficzne. No i wycieczka do Bydgoszczy, jako zachęta do wyjścia nie tylko z domu, ale do wyjazdu do innego miasta i poznania innej, nowej przestrzeni.
Wartość projektu 23036, 00 zł, w tym wkład funduszy europejskich 21884, 20 zł. Dofinansowanie projektu „Uwolnij emocje – pokaż siebie” zostało udzielone przez Stowarzyszenie „lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku”.
drukuj (Dobre emocje przez aktywność i działanie)
- autor: Magdalena Kołaszyńska, data: 2021-07-26
Galeria - Dobre emocje przez aktywność i działanie
- autor: Magdalena Kołaszyńska, data: 2021-07-26